Apple Hindistan’da çalışanlarına 78 bin konut inşa edecek

Teknoloji devi Apple, Hindistan’da Foxconn, Tata ve Salcomp dahil olmak üzere sözleşmeli üreticilerinin ve tedarikçilerinin çalışanları için toplu konut yapmayı planlıyor. Konut birimlerinin çoğu Tamil Nadu Devlet Endüstrileri Teşvik Kurumu (SIPCOT) tarafından inşa ediliyor.

Bu türden en büyük özel sektör girişimi olan proje, kamu-özel ortaklığı planı kapsamında inşa ediliyor. Program kapsamında 78 binden fazla konut inşa edilecek ve Tamil Nadu maksimum 58 bin ünitesini alacak.
Bir yetkili, “Devasa konutların, çoğunluğu 19-24 yaş grubundaki göçmen kadın çalışanlar için verimliliği artırmayı ve güvenliği sağlamayı amaçlıyor” dedi. Yetkililer, özellikle kadın çalışanlara yönelik tek lokasyonda bu kadar büyük bir çalışan konutu projesinin Hindistan için bir ilk olduğunu söyledi. Yetkililere göre, elektronik sektörünün lokasyona duyarlı ve kargonun kolayca uçabilmesi için büyük bir havaalanına yakın olması gerekiyor. Çoğu ülkenin farklı yerlerinden gelen işçilere hükümet rahat barınma imkanı sağlamak istiyor.

Apple’ın Hindistan’daki en büyük iPhone tedarikçisi ve Tamil Nadu merkezli Foxconn bu birimlerin yaklaşık 35 binini kullanacak. Foxconn’un şu anda yüzde 75’i kadın olmak üzere 41 bin çalışanı bulunuyor. Tata Electronics, Hosur tesisinde çalışanlarının kullanımı için 11 bin 500 konut inşa ediyor.

Yetkililer, inşaatın ve özel sektöre devrin büyük olasılıkla 31 Mart 2025’te sona ereceğini söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir